Náš príbeh

Príbeh Tuláčika sa začal v roku 2009, keď sa štyri mladé dievčatá Petra Ševčíková, Jana Kokavcová, Katarína Morozuková a Zuzana Morozuková odhodlali zachrániť psíky z ulice a založili občianske združenie. Na začiatku vedeli iba tri veci: že to bude úloha náročná, že nemajú peniaze, a že psíkov odkázaných na ich pomoc je, bohužiaľ, veľmi veľa...

Malé skúsenosti mali aj z minulosti. Ešte pred vznikom združenia sa všetky štyri venovali záchrane túlavých psíkov a snažili sa pomôcť, ako vedeli – nosili ich domov, k priateľom, do rodín a k rovnakým nadšencom. Aj napriek niekoľkým malých úspechom však tušili, že tento druh pomoci nestačí.

Hoci myšlienka založiť útulok sa v ich srdciach ozývala čoraz naliehavejšie, stále nemali dostatok financií na prenájom alebo kúpu pozemku. Až v roku 2010 vďaka miestnemu podnikateľovi dostali do užívania neveľkú plochu (v skutočnosti to bol malý kus zelenej lúky), kde z finančných darov priaznivcov postavili prvé štyri koterce. Z tohto úspechu mali obrovskú radosť.

Krátko na to im stavebná firma z Brezna darovala starú unimobunku, ktorá slúžila ako kancelária, sklad krmiva, a tiež útočisko pre šteniatka v zimných mesiacoch.

Počas ďalších rokov sa spočiatku nesmelé združenie rozrástlo, a to nielen o ďalších zachránených psíkoch, ale aj o mnohých úžasných ľudoch, ktorí sa nezištne a bez nároku na odmenu denne starajú o tulákov a chod útulku. A to Vierka Zeminová, Beatka Macuľová, Ajka Giertlová, Zuzka Medveďová, Janko Pauliak, Zuzka Francistyová, Laura Kvietková a Julko Zrubec.

Na darovanom pozemku útulok postupne zriadil jedenásť kotercov, v ktorých na svojich nových majiteľov čakalo približne 30 psíkov. To však stále nestačilo, aj preto boli niektorí tuláci naďalej umiestňovaní do dočasnej opatery.

Počas 8 rokov svojej existencie do dnešného dňa Tuláčik zabezpečil domov pre viac než 1000 psíkov nielen na Slovensku, ale i v zahraničí (napríklad v Taliansku, Rakúsku, v Nemecku i v Čechách). Keďže však na pôvodnom pozemku neboli žiadne inžinierske siete a dokonca ani pitná voda (tá sa nosila každý deň v plastových nádobách), vedelo sa, že treba hľadať náhradné riešenie.

Dievčatá sa od roku 2010 snažili pre útulok získať vhodnejší objekt od mesta Brezno, ale to sa podarilo až koncom roka 2014. Do dlhodobého nájmu dostali objekt bývalej betonárky. Na rekonštrukcii tohto zdevastovaného objektu pracovali tempom, ako dovoľovali ich finančné prostriedky.

1. novembra 2015 Útulok Tuláčik odštartoval svoje poslanie už v nových priestoroch na Staničnej ulici 2511, Brezno. Špinavé a nechcené psíky z ulice dokázali veľkú vec. Prebudili strnulé ľudské srdcia a spojili ich v nádhernej myšlienke: túžbe pomôcť tam, kde si sami pomôcť nevedia.

Slávnostne otvorenie nových priestorov 8.11.2015 bolo veľkou slávou a my sa už rok tešíme z nových, zrekonštruovaných, čistých a veľkých priestorov pre našich tulákov. Ďakujeme srdečne všetkým dobrým ľudom, ktorí nám pomohli či už finančne, alebo materiálne postaviť nový domov pre opustené psíky. Bola to drina, ale dokázali sme to!

12227111_10207817226325553_8656993489154802257_n